تاج کابینت

تاج (۱۰ سانتیمتر )

تاج های کابینت در قسمت های بالایی کابینت های دیواری نصب می شوند و به عنوان وسیله ای تزئینی به حساب می آیند. این وسیله ها انواع مختلفی دارند و با مواد متفاوتی مانند چوب، ام دی اف، پلاستیک، پی وی سی و غیره تولید می شوند. این وسیله های تزئینی به دو صورت ساخته می شوند، یک نوع از آنها به صورت کارخانه ای و در مدل های محدودی وجود دارند. نوع دیگر نیز به وسیله ی کابینت کاران و در طرح ها و رنگ های متناسب با کابینت ساخته می شوند. امروزه نوع اول با استقبال کمتری مواجه است، چون همان طور که اشاره کردیم طرح های محدودی دارد و با تمامی کابینت ها هماهنگ نیستند ولی در مدل های دست ساز، به راحتی می توان طرح های دلخواه را با استفاده از مواد مشابه استفاده شده در کابینت تولید کرد.

انواع تاج کابینت بر اساس طراحی

تاج کابینت ممبران انواع مختلفی دارد که با توجه به سبک طراحی کابینت تقسیم بندی می شوند. به دلیل اینکه کابینت تمام چوب قیمت بالایی دارد ترجیح داده می شود تا از تاج کابینت ممبران استفاده شود. از این قطعه دکوراتیو علاوه بر بالای کابینت در بالای کمد، کمد دیواری‌ها و کابینت‌های حمام و دستشویی نیز استفاده می شود.

انواع تاج کابینت بر اساس طراحی:

  • تاج کابینت مدرن
  • تاج کابینت کلاسیک
  • تاج کابینت نئوکلاسیک

مدل های تاج کابینت

اینکه شما کدام مدل و طرح را برا تاج کابینت خود انتخاب می کنید کاملا به سلیقه شما بستگی دارد ولی این نکته ضروریست که تاج باید به نوع طراحی درب کابینت و دکوراسیون خانه جور باشد، بطور مثال نمی توان از تاج کابینت کلاسیک با طرح های و حکاکی های زیاد روی کابینت مدرن استفاده کرد. در ادامه انواع مدل تاج کابینت ممبران آورده شده است.

تاج کابینت گل منبت

تاج گل منبت چوبی  بر می‌آید، تاج گل بخشی مجزا و گُل‌مانند است که به وسیله‌ی دست یا ماشین منبت می‌شود و به شکل برجسته بر روی کابینت آشپزخانه قرار می‌گیرد.

میزبان تاج گل‌، معمولا قسمت زیرین کانتر جزیره، بالای هود، بالای کابینت‌ها و قسمت‌های دیگری است که از نظر تقارن دارای مرکزیت باشند. جنس تاج گل منبت چوبی، عمدتا با جنس کابینت آشپزخانه یکسان است، اما ممکن است رنگ آن متفاوت و با رنگ کابینت‌ متفاوت باشد، این تضاد رنگ باعث جلوه بیشتر تاج می شود، به عنوان مثال می توان روی کابینت سفید صدفی تاج منبت طلایی کار کرد.

تاج کابینت شیاردار

متداول ترین نوع تاج کابینت، شیاردار است. این مدل بسیار در طراحی کابینت های نئوکلاسیک استفاده می شود همچنین اگر متراژ آشپزخانه بالا باشد و سقف آن کوتاه نباشد می توان از مدل های بزرگ تر تاج شیار دارد برای کابینت استفاده کرد.

رنگ تاج هم می تواند با کابینت هم رنگ بوده و هم می تواند به صورت متضاد استفاده شود. به طور معمول در کابینت های مدرن، رنگ بیشتر تاج ها، از رنگ های کابینت متضاد انتخاب می شوند ولی در کابینت های کلاسیک، رنگ تاج، هم رنگ یا با رنگ مشابه و متناسب با کابینت ساخته می شوند. به عنوان مثال در کابینت مدرنی که به رنگ سفید باشد، از تاجی به رنگ سیاه استفاده می شود.

اندازه تاج کابینت

ارتفاع تاج ها اغلب به در خواست مشتریان از ۷ الی ۱۵ سانتی متر متغیر میباشد و ضخامت آنها (۳۲ میلی متر یا ۴۸ میلی متر) به اصطلاح دوبل یا سوبل است . تاج ها ابعاد مختلفی دارند که هر کدام با توجه به نوع کابینت متفاوت هستند. اندازه ی تاج کابینت از ۳ تا ۱۵ سانتی متر متغیر بوده و بر اساس نوع سبک کابینت، اندازه ی آنها تعیین می شوند. در کابینت های کلاسیک اندازه ی بیشتر تاج ها مابین ۵ تا ۱۵ سانتی متر ساخته می شوند. در این نوع کابینت ها که دارای کنده کاری های زیاد هستند، تاج ها هم طرح های چشم گیری دارند و متناسب با سبک کلاسیک تولید می شوند. در کابینت های کلاسیک هر چقدر تاج بزرگ تر باشد، زیبایی کابینت بیشتر خواهد شد. بلند بودن تاج به اُبهت و زیبایی آشپزخانه می افزاید.

در کابینت های مدرن، کمتر از تاج کابینت استفاده می شود و در صورت استفاده از تاج، اندازه آنها بیشتر در ابعاد ۳ تا ۵ سانتی متر تولید می شوند. به طور کلی در سبک مدرن، سادگی حرف اول را می زند و بدین علت تاج های ساخته شده برای کابینت های مدرن نیز ساده تر و کوچک تر از سبک کلاسیک هستند. بر عکس کابینت های کلاسیک که تاج بزرگ تر زیبای بیشتری خواهد داشت، در کابینت های مدرن تاج کوچک تر ظاهر بهتری هم دارد.

قیمت تاج کابینت

این که قیمت تاج کابینت متری چند است بستگی به نوع مواد و متریالی دارد که برای تولید آن استفاده می شود، بطور مثال تاج تمام چوب قیمت بسیار بالاتری نسبت به تاج کابینت ممبران دارد زیرا جنس مغزی آن ام دی اف است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت بروز تاج کابینت جدید با فروشگاه دکوراسیون و کابینت آروین وود تماس بگیرید.

تلفن: ۰۲۱۴۰۷۷۵۰۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط