تاج

تاج (۱۰ سانتیمتر )

تاج های کابینت در قسمت های بالایی کابینت های دیواری نصب می شوند و به عنوان وسیله ای تزئینی به حساب می آیند. این وسیله ها انواع مختلفی دارند و با مواد متفاوتی مانند چوب، ام دی اف، پلاستیک، پی وی سی و غیره تولید می شوند. این وسیله های تزئینی به دو صورت ساخته می شوند، یک نوع از آنها به صورت کارخانه ای و در مدل های محدودی وجود دارند. نوع دیگر نیز به وسیله ی کابینت کاران و در طرح ها و رنگ های متناسب با کابینت ساخته می شوند. امروزه نوع اول با استقبال کمتری مواجه است، چون همان طور که اشاره کردیم طرح های محدودی دارد و با تمامی کابینت ها هماهنگ نیستند ولی در مدل های دست ساز، به راحتی می توان طرح های دلخواه را با استفاده از مواد مشابه استفاده شده در کابینت تولید کرد.

رنگ تاج هم می تواند با کابینت هم رنگ بوده و هم می تواند به صورت متضاد استفاده شود. به طور معمول در کابینت های مدرن، رنگ بیشتر تاج ها، از رنگ های کابینت متضاد انتخاب می شوند ولی در کابینت های کلاسیک، رنگ تاج، هم رنگ یا با رنگ مشابه و متناسب با کابینت ساخته می شوند. به عنوان مثال در کابینت مدرنی که به رنگ سفید باشد، از تاجی به رنگ سیاه استفاده می شود.

اندازه تاج کابینت

ارتفاع تاج ها اغلب به در خواست مشتریان از ۷ الی ۱۵ سانتی متر متغیر میباشد و ضخامت آنها (۳۲ میلی متر یا ۴۸ میلی متر) به اصطلاح دوبل یا سوبل است . تاج ها ابعاد مختلفی دارند که هر کدام با توجه به نوع کابینت متفاوت هستند. اندازه ی تاج کابینت از ۳ تا ۱۵ سانتی متر متغیر بوده و بر اساس نوع سبک کابینت، اندازه ی آنها تعیین می شوند. در کابینت های کلاسیک اندازه ی بیشتر تاج ها مابین ۵ تا ۱۵ سانتی متر ساخته می شوند. در این نوع کابینت ها که دارای کنده کاری های زیاد هستند، تاج ها هم طرح های چشم گیری دارند و متناسب با سبک کلاسیک تولید می شوند. در کابینت های کلاسیک هر چقدر تاج بزرگ تر باشد، زیبایی کابینت بیشتر خواهد شد. بلند بودن تاج به اُبهت و زیبایی آشپزخانه می افزاید.

در کابینت های مدرن، کمتر از تاج کابینت استفاده می شود و در صورت استفاده از تاج، اندازه آنها بیشتر در ابعاد ۳ تا ۵ سانتی متر تولید می شوند. به طور کلی در سبک مدرن، سادگی حرف اول را می زند و بدین علت تاج های ساخته شده برای کابینت های مدرن نیز ساده تر و کوچک تر از سبک کلاسیک هستند. بر عکس کابینت های کلاسیک که تاج بزرگ تر زیبای بیشتری خواهد داشت، در کابینت های مدرن تاج کوچک تر ظاهر بهتری هم دارد.

تاج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط