پاخور کابینت

پاخور کابینت چیست

پاخور کابینت یا toe kick ناحیه بین کابینت پایه و کف است. به آن فضای انگشت پا نیز گفته می شود. پاخور کابینت ، ناحیه فرو رفته در پایین کابینت پایه است. پاخور کابینت در روشویی های حمام و کابینت های آشپزخانه تعبیه شده است تا به افراد این امکان را بدهد که هنگام کار روی کابینت، راحت تر باشند. طراحی ارگونومیک میزان فضای مورد نیاز برای رسیدن به سطح کار را کاهش می دهد و باعث کاهش فشار وارد شده به پشت و کمر می شود. صاحبان خانه می توانند پاخور کابینت را در قسمت فرورفتگی زیر درهای کابینت قرار دهند تا هنگام کار تعادل بهتری داشته باشند به راحتی تمیز شود. پاخور کابینت جنس های در چوب، فلز و پلاستیک موجود است و ممکن است سوراخ هایی در آنها ایجاد شود تا فضایی برای دریچه ها ایجاد شود. پاخور کابینت ممکن است به مرور زمان آسیب ببیند، اما تعویض آن آسان است . پاخور کابینت سفارشی برای طراحی های خاص یا منحصر به فرد آشپزخانه در شرکت آروین چوب موجود هستند.

کاربرد و مزایای وجود پاخور کابینت

وجود تورفتگی فضای جلوی کابینت های پایین آشپزخانه می تواند در ایستادن ، حفظ تعادل و برداشتن وسایل از کابینت کمک کند تا به راحتی انگشتان پا فضای کافی داشته باشند. باعث زیبایی بخش انتهای کابینت و جزیره آشپزخانه و مانع از دید فضای زیرین کابینت می گردد. می توانید به راحتی تمیز کنید و مانع از جمع شدن حشرات و آلودگی در فضا شود.وجود پاخور برای اینست که وقتی کنار کابینت می ایستیم، پا در آنجا قرار می گیرد، به همین خاطر به آن پاخور میگویند. پای ما جلوتر از بدن مان قرار دارد. به همین خاطر قسمت پایینی کابینت را به صورت تو رفتگی می سازند تا بتوانیم راحت و صاف کنار کابینت بایستیم و در صورت لزوم به کابینت بچسبیم. هنگام ظرف شستن، غذا پختن و… الزام وجود پاخور احساس خواهد شد.
نکته: در بعضی از کارهای مدرن و کلاسیک، برای زیبایی پاخور رو حذف می شود.در نگاه اول آشپزخانه بدون پاخور زیباتر شده، اما… حکم بُکش و خوشگلم کن را دارد! چون هنگام کار جایی برای پا در نظر گرفته نشده و نمیشود صاف و راحت کنار کابینت ایستاد. بنابراین توصیه کلی بر اینست که این قسمت حذف نشود و به همین شکل باقی بماند. اندازه جهانی و متداول پاخور کابینت ۷.۵ در ۷.۵ سانتی متر هست اما در ایران مابین ۱۰ الی ۱۵ سانت می باشد که ارتفاع پاخورها اغلب به در خواست مشتریان اغلب ۱۴ الی ۱۳ سانتی مترمتغیر میباشد.

معایب پاخور کابینت

جدا از دلایل زیبایی شناختی، به طور واقع بینانه، ایرادهای عملی زیادی برای داشتن پاخور در آشپزخانه شما وجود ندارد. در حالی که این فضای انگشتان پا زشت نیست، اما جزئیات دیگری را ایجاد می‌کند که به شلوغی بصری فضا می‌افزاید.

انتخاب کابینت‌هایی که مستقیماً روی زمین قرار می‌گیرند ممکن است برای یک آشپزخانه فوق‌العاده مدرن و مینیمالیستی ترجیح داده شود، در حالی که استفاده از قالب‌گیری پایه که از کابینت‌های آشپزخانه شما بیرون می‌آید به جای آن می‌تواند ظاهری سنتی‌تر و در عین حال گران‌قیمت به شما بدهد.

شما همیشه می توانید هر دو را ترکیب کنید می توان فضای انگشت پا را از محیط آشپزخانه حذف کرد، اما قالب‌گیری پایه را برای ظاهر داخلی و مبلمان به جزیره اضافه شود.

پاخور کابینت در کجا باید قرار بگیرید؟

بنابراین، اگر به فکر قرار دادن یک پاخور کابینت هستید، اما نه در کل آشپزخانه، سوال بعدی این است که آنها را کجا قرار دهید؟ تانیا، طراح آشپزخانه پیشنهاد می‌کند: «پاخور کابینت در قسمت هایی که برای آماده سازی و کار و قسمت شست و شو قرار می گیرد». هر جایی که افراد در آشپزخانه برای مدت طولانی تری ایستاده باشد.

این جایی است که برنامه ریزی عملکرد آشپزخانه شما سود زیادی دارد. به عنوان مثال، جایی که قرار است مواد اولیه را در آشپزخانه خود تهیه کنید، کجاست؟ این فضایی است که احتمالاً برای مدت طولانی در آن بایستید، بنابراین می توانید از پاخور کابینت بهره مند شوید. به همین ترتیب، پاخور ممکن است ایده خوبی در زیر سینک آشپزخانه و  اجاق گاز باشد.

اندازه استاندارد پاخور کابینت

اندازه استاندارد ۷.۵ تعبیه شده است ولی در ایران طراحان کابینت پاخور را در اندازه های بین ۱۰-۱۵ سانتی متر هم در نظر میگیرند تا به راحتی انگشتان پا فضا داشته باشند.

پاخور (۱۳.۵ سانتیمتر )

انواع پاخور کابینت

پاخورهای کابینت از اجزای بسیار پرفروش و کارامد در آشپزخانه ها می باشد از این رو با توجه به جنس کابینت اشپزخانه MDF ، چوبی ، pvc، کشویی ، ممبران ، آلومینیومی  پاخور مناسب کابینت خود را تهیه نمایید.

قیمت پاخور کابینت

پاخورها ممکن است به دلیل تمیز کردن کف اشپزخانه زودتر از دیگر قسمت ها دچار پوسیدگی شوند از این رو پاخورهای آلومینیومی نیز وجود دارند که اگر با فضای شما تداخل نداشته باشد گزینه مناسبی است.

قیمت پاخور کابینت به جنس و طرح کابینت و اجرت ساخت آن بستگی دارد و متغییر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط