ویژگی های منبت خوب

ویژگی های منبت خوب :

اثر هنری، چه یک گلدان یا ظرف با نقش خاص باشد و چه یک تابلوی منبت ، زمانی ارزشمند است و خاص به نظر می رسد که که بدون نقص باشد. بنابراین هر اثر هنری، فارغ از نوعی که باشد، باید در نوع خود بدون نقص و بدون ایراد باشد تا نفیس و ارزشمند محسوب شود.

در هنر منبت کاری ، یک منبت نفیس و با کیفیت آن است که دارای زمینه‌ای یکدست و صاف بوده و طرح‌های آن یک اندازه و قرینه باشد. همچنین میزان فاصله‌ی بین طرح‌ها و خطوط آن، دقیقا یک اندازه بوده باشد و حد فاصل آن، کاملا رعایت شده باشد.

همچنین نوع چوبی که در منبت کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، در کیفیت آن موثر است. هر چه دوام و ماندگاری چوب بالاتر باشد، بافت آن متراکم‌تر باشد و در یک کلام چوبی، بدون عیب و نقص باشد، ارزش منبت را بیشتر خواهد کرد.

و بدون شک، دستان هنرمندی که اثر هنری را بر روی چوب بوجود می‌آورد نیز، در ارزش منبت موثر خواهد بود. یک استاد کار با تجربه و نامی‌، می‌تواند منبت‌های ارزشمندتری را بسازد. علاوه بر این، هر چه طرح‌ها و خطوط منبت، پر کارتر و دارای نقش و نگار ظریف‌تری باشد، نیاز به تجربه و کار تخصصی‌تری داشته و بر ارزش منبت می‌افزاید.

برای داشتن منبت با کیفیت ، چوبی مناسب برای کنده کاری میباشد که دارای بافتی ریز و محکم باشد که معمولاً از چوب های پهن برگان جنگلی استفاده می شود. البته همه چوبهای درختان پهن برگ مناسب برای کنده کاری نمی باشند چون بافت درشت و ناهمگنی دارند مانند بلوط یا ملچ. چوبی که برای کنده کاری انتخاب می شود باید سعی شود که بدون گره و پوسیدگی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط